En vän har gått ur tiden

Jag har en stoooor problem, vänner (ja, jag skrev en bara för att reta upp alla rättstavningspoliser där ute).

Min vän Sony Ericsson W302 har gått i graven. Han klarade inte av veckan i fjällen. Han gav upp, helt enkelt. Efter mycket om och men ligger han nu med respirator. Han var en vän som betydde – men samtidigt inser jag hur viktigt det är att han får en så värdig död som möjligt. W302 kommer att avlivas.

Så nu har jag tillfälligt fått låna min systers pojkväns HTC Touch Diamond2. En fin lur, måste jag säga. Även om jag inte är riktigt förtjust i Windows Mobile måste jag säga att jag är mäkta imponerad. Men! Jag ska låta luren lida så lite som möjligt, och ska snart införskaffa en egen. Jag accepterar gärna donationer med pengar. Det gynnar barnen i Afrika i slutändan. När jag botar AIDS. Genom att ringa telefonsamtal. Ok?

Anyway.

Har ni tips? Jag har bestämt mig för att den här gången ska det inte bli någon budgetlur. Jag ska ha en mobil som håller och som jag faktiskt kan använda. Jag vill kunna ansluta till Twitter, Facebook och Flickr om det så behövs. Det ska vara en bra webbläsare som fungerar om jag behöver den (vilket nog inte är ofta). En hyfsad kamera med minst 4mpx uppskattas.

Jag har funderat på iPhone 3GS. Men jag vet inte jag. Är den verkligen prisvärd? Jag gillar dock starkt allting med den. Förutom möjligtvis kameran… men den fungerar precis som jag vill annars. Och det fina med allt är att det är en bred användarskara som sitter och gör apps hela dagarna. Till mig.

HTC Hero har också varit på tapeten. Finns det något abonnemang som passar bra till den? Med surf och sånt.

Nä. Jag lämnar över till er. Vad tycker ni? Vad kör ni själva för mobiler?

Inlägget taggades med , , , , , , , , , , . Permalink.
  • Gammal * ;P
  • hahaha bra inlägg Elias! Beträffande mobiler ska jag inte säga något jag dras själv med en gamal eriksson k60i som förmodligen också snart kommer göra uppror. Såg föresten att du var citerad i Cufs nyhetsbrev, det var klockrent! Grattis!!
  • Marie: Danke! Det där citatet är jag faktiskt stolt över, det klingade så bra när jag skrev det. :)

    Och din mobil är för hemsk. Förstår inte hur du orkar! Det är typ bara Svampbob-temat som gör den värdig att stanna kvar... :/.
  • Tjo!
    Jag lutar starkt åt en Hero, med Halebops Vännerabonemang+fast pris surf så får man ju surfa 500MB iaf för 29+59kr i månaden, är nog svårslaget om man inte vill surfa mer.

    Iphonen har jag också tittat på men Android känns trevligare och sedan betalar du ju ett par lax bara för att det är ett äpple på Iphonen.
  • Rickard: Jag har fått känslan av, som Mary skriver, att Androids är "ofärdiga". Liksom. iPhones OS känns mer... erfaret, på något vis. Jag vet inte.

    Och ja, det är äpplet som kostar på iPhonen, i princip. Men å andra sidan är det ju ganska fint... ^^.
  • Är du ute efter en grym och snabb allt-i-allo-mobil är det iPhone 3GS som gäller. Den är snygg, snabb, har sjukt många program som faktiskt är nyttiga. I princip finns det bara fördelar med den, förutom kameran. Om kamera är viktigt för dig och om du inte har en annan kamera, eller om du inte planerar att köpa någon heller, då kanske iPhone inte är det bästa valet för dig. Android-mobiler verkar bra, men vad jag har hört så känns de lite smått sega och "ofärdiga". Personligen tror jag att Android blir mycket bättre senare under 2010. Symbian skulle jag välja bort direkt. Gällande abonnemang, kolla vad polare/familj har och rätta dig efter det (om du hör av dig till dem såklart =)) Comviq har billiga abonnemang+surf, Telia har ju Telia Max 25.
  • Mary: Jo, jag känner lite samma sak. iPhone känns ändå som helt rätt just nu. Max 25 var som guds gåva, tills jag insåg att det var 18-25. Jag är 13, och då får jag inte det...
  • jonathan
    tycker du ska skaffa en nokia xpressmusic 5800 eller va den heter. min kompis har en och jag ska snart köpa en
    bild: http://pda-is-smartphone.com/wp-content/uploads...
  • jonathan: Hehe, jaaa. Fast det är nog inte den mobilen jag söker. Tyvärr. Men fin var den! ;)
blog comments powered by Disqus